11.3.2006,
Večina samic v rodu mečkov (Xiphophorus) ima raje samce s čim večjim mečkom, zaradi česar se je tudi obdržala ta oblika podaljšane hrtbne plavuti med to skupino živorodnih zobatih krapovcev. Najbolj izrazit primer je vrsta mečka Xiphophorus montezumae, Jordan & Snyder, 1899, kjer ima samček izjemno dolg in lep meč. 
Xiphophorus montezumae - samček Obstaja pa vrsta mečka, kjer samice nasprotno izbirajo samce s čim krajšim mečkom. Samci vrste ovčjeglavi meček, Xiphophorus birchmanni, Lechner & Radda, 1987 (Sheepshead swordtail) praktično sploh nimajo več mečka. Ta vrsta v naravi živi v hitro tekočih vodah reke Panuco v mehiški pokrajini Hidalgo. Ko so tega mečka odkrili, so najprej mislili, da gre za podvrsto: Xiphophorus montezumae birchmanni, vendar so takoj spoznali, da gre za povsem različno in samostojno vrsto. Da bi dokazali teorijo, sta biologa Wong in Rosenthal iz "Department of Biology at Boston University" soočila samičke te vrste z računalniško ustvarjenim filmom, kjer sta jim kazala samce z različno razvitim mečem na repu. Dejansko so raje izbrale samca brez repa. 
Xiphophorus birchmanni Članek je izšel v reviji "The American Naturalist". Avtorja verjameta, da njuno odkritje omogoča razlago zmanjšane znotrajvrstne spolne napadalnosti na območju, kjer so prisotni naravni križanci med različnimi vrstami mečkov. Wong, BB and GG Rosenthal – Female disdain for swords in a swordtail fish. American Naturalist. 2006 Jan; 167(1): 136-40. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ Kot zanimivost lahko povemo, da so pred kratkim opisali novo vrsto mečka: Xiphophorus mayae (Meyer and Schartl, 2002). Še kasneje sta opisani 2 gorski vrsti: Xiphophorus mixei in Xiphophorus monticolus , Kallman, Walter, Morizot & Kazianis, 2004.
Na Akvazinu imamo zelo dober članek o mečkih, napisal ga je Žiga Železnik: >> KLIK Debata o divjih mečkih pa poteka tudi tule: >> vključi se brez caganja sedaj !  |