7.4.2007,
"Podnebne spremembe 2007: Vpliv, prilagajanje in ranljivost" Novo poročilo o podnebnih spremembah še bolj črno  Opozorila znanstvenikov pod cenzuro politike - ZDA, Kitajska, Rusija in Savdska Arabija so iz podnebnega poročila izbrisale cele odstavke  Znanstveniki, ki sestavljajo Mednarodno skupino Združenih narodov o podnebnih spremembah, so na 21 straneh poročila z naslovom "Podnebne spremembe 2007: Vpliv, prilagajanje in ranljivost" objavili najbolj zastrašujoče podatke do zdaj. Posledice segrevanja ozračja bodo najbolj občutile najrevnejše države v Afriki in Aziji. Zaradi slabših letin bo prebivalstvu grozila lakota in pomanjkanje vode, ogrožene pa bodo tudi živalske in rastlinske vrste, ki bodo začele izumirati.
Lučka Kajfež Bogataj: Zelo sem besna! Soavtorica znanstvenega poročila o spreminjanju podnebja, tudi ugledna slovenska klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, članica ožje delovne skupine IPCC, je bila včeraj zelo besna! "Kar so na zasedanju v Bruslju počeli predstavniki ZDA, Kitajske, Rusije in Savdske Arabije, je z vidika znanosti neprebavljivo in na robu zdrave pameti, da o etiki sploh ne govorim!" pravi Kajfež-Bogatajeva. Sreča v nesreči za klimatologe pa je, da sme politika posegati le v povzetek poročila, v njegov tehnični del, ki bo objavljen v isti knjigi kot povzetek, pa ne. Kdor bo torej želel dobiti popolne informacije, brez političnih olepšav, mu bo na voljo tehnični del poročila, vendar politiki upajo, da se bo večina bralcev poglobila le v povzetek. Politiki iz omenjenih štirih držav so tudi izsilili, da so na koncu iz povzetka poročila, v katerem so ugotovitve in napovedi znanstvenikov glede podnebnih sprememb, črtali cele odstavke, umikali grafe in spreminjali besedne zveze. Tako namesto "bo vplivalo" po novem piše "bo morda vplivalo", besedno zvezo "nevarne posledice" je nadomestila zveza "bodo posledice", namesto "zanesljivo vemo, da se rastline spomladi razvijajo teden do dva prej", je zapisano, "da se vegetacija odziva na višje temperature"…
Politiki omenjenih štirih držav so tako dosegli, da bo v poročilu zapisano, da bo izumrlo od 20 do 30 odstotkov ogroženih živalskih in rastlinskih vrst, namesto prvotnega opozorila, da bo izumrlo med 20 in 30 odstotkov vseh vrst na planetu. |
BBC NEWS |