Spletna stran uporablja piškotke za boljšo uporabniško izkušnjo in spremljanje statistike obiskov (Google Analytics).
Z nadaljno uporabo spletne strani ali klikom na "Strinjam se", se strinjate z uporabo piškotkov.
Žagarica, plenilska mesojeda kobilica, Saga pedo, Pallas, 1771Poimenovana je po preoblikovanih sprednjih nogah, s katerimi lovi plen. Glede tega spom...
Društvo za zaščito "zasužnjenih" živali CAPS napadlo angleške javne akvarije. Nasprotno pa svetovno znani morski biologi in akvaristi , zaposleni v teh akvarijih, ostro zavračajo take v glavnem "za lase" privlečene argumente.
Društvo za zaščito "zasužnjenih" živali CAPS napadlo angleške javne akvarije. V svojem poročilu ( "Sufferring Deep Down") je ugledno društvo CAPS ( Captive Animals Protection Society) ostro napadlo angleško industrijo javnih akvarijev z zahtevo po njihovem zaprtju. Poročilo temelji na raziskavi pogojev v 33 od 51 javnih akvarijev. V 20 ustanovah so morski psi in skati izkazovali patološko "površinsko hlastanje", ribe v 75% akvarijev so imele sledove poškodb in deformacij in le malo akvarijev je izvajalo zaščitne projekte (čeprav se sklicuejo nanje). Raziskavo je podprla tudi angleška RSPCA ( Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Njena strokovna predstavnica , Laila Sadler je izjavila za časopis Independent , da "vsako leto pogine na desetisoče rib v angleških akvarijih in na tisoče zaradi transporta do akvarijev". Pravi, da je stanje podobno slabo , kot za živali v zoojih .Zato se CAPS zavzema še naprej za prepoved živalskih vrtov in javnih akvarijev .
Nasprotno pa svetovno znani morski biologi in akvaristi , zaposleni v teh akvarijih, ostro zavračajo take v glavnem "za lase" privlečene argumente. Pravijo recimo, da je plavanje pod gladino vode značilno obnašanje morskih psov med igro tudi v naravi ipd.. Dokazujejo, da so akvariji glede strokovnega odnosa do živali in etike odlično organizirani in da so s številnimi svetovno odmevnimi množičnimi akcijami obrnili javno mnenje v korist večjega zanimanja in podpore zaščiti ogroženih vrst živali v naravi . Sodelujejo v številnih akcijah, recimo pomoči poškodovanim tjulnom ipd.; v nekaterih akvarijih so zbrali preko 35.000 podpisov v peticiji za zaščito grške morske želve glavate karete ali za prepoved trgovanja s plavutmi morskih psov ipd..
Moje mnenje : resnica je običajno nekje vmes, vendar bi bila usodna napaka prepovedati javne akvarije in zoo-je. Namesto popolne prepovedi je potrebno izboljšati kvaliteto in pogoje, v katerih določene vrste "zadržujemo v bolj nenaravnem kot naravnem okolju", saj gre za zaščito ogroženih vrst in osveščanje in vzgojo javnosti glede uničevanja naravnega okolja in biodiverzitete.